Wydarzenia

Poniżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia w naszym Stowarzyszeniu.

  • 21.04.2022

    Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

    W dn. 20.04.2022 odbyło się spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którego gospodarzem był Sekretarz Stanu – wiceminister Lech Kołakowski, a udział wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego.

    Zespół ekspertów Stowarzyszenia zaproponował działania mające na celu regenerację zakwaszonych gleb i przedstawił raport opisujący stan gleb w Polsce oraz zawierający proponowane działania, których celem jest uzyskanie długofalowej i trwałej poprawy stanu gleb rolnych w kraju. Proponowane działania wpisują się w działania kierunkowe Ministerstwa Rolnictwa i zostały pozytywnie ocenione.

    „Krajowy raport o stanie gruntów rolnych w Polsce: zakwaszenie gleb oraz ich regeneracja poprzez wapnowanie – stan obecny i propozycje systemowych rozwiązań” można pobrać tutaj


    Materiał zdjęciowy ze spotkania i link do strony Ministerstwa Rolnictwa:

    https://www.gov.pl/web/rolnictwo/problemy-zakwaszenia-gleb-polskich

    kategorie:

  • 01.03.2019

    Wspieramy działania edukacyjne dla rolnictwa:

    W styczniu i lutym Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa FDPA zorganizowała cykl 12 szkoleń dla ok. 300 doradców rolnych z całej Polski celem przybliżenia wymagań jakie rolnikom stawia Program Azotanowy wprowadzony latem 2018 r. Stowarzyszenie wsparło działania edukacyjne FDPA przekazując dla wszystkich uczestników własne wydawnictwa edukacyjne dotyczące wapnowania gleb.
    Wsparliśmy materiałami edukacyjnymi również Krajową Federację Producentów Zbóż, która zorganizowała cykl szkoleń dla rolników na początku roku

    kategorie:

  • 18.02.2019

    Spotkanie w Krajowej Radzie Izb Rolniczych:

    W dn. 17.01.2019 odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego z Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych panem Wiktorem Szmulewiczem. Stowarzyszenie, powołując się na swoje wieloletnie działania na rzecz rozwoju wapnowania gleb jako zabiegu agrotechnicznego o dużym znaczeniu środowiskowym, zadeklarowało wsparcie edukacyjno-informacyjne dla rolników we współpracy z KRIR. Głównym celem jest doinformowanie rolników w zakresie odkwaszenia gleb i racjonalnego nawożenia w związku z nowymi wymogami Programu Azotanowego wprowadzonego w lipcu 2018 r. Optymalizacja odczynu pH gleb rolniczych powoduje lepsze przyswajanie nawozów przez glebę i ich mniejszy odpływ do wód gruntowych, rzek oraz Bałtyku. Stowarzyszenie od początku swojej działalności w 2005 roku przypomina o tym, że wapnowanie gleb nie tylko pomaga uzyskać lepsze plony ale także pomaga chronić środowisko przed ucieczką nieprzyswojonego azotu z nawozów.

    kategorie:

  • 07.11.2018

    Konferencja "Narodowe Wyzwania w Rolnictwie" i wykłady o wapnowaniu gleb:

    W dn. 7. listopada 2018 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się konferencja pt. Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, zorganizowana przez redakcję czasopisma Farmer. Wśród wielu ciekawych wykładów był także dotyczący wapnowania gleb: dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podkreślał jak ważny jest uregulowany odczyn, chociażby w kontekście wykorzystania składników pokarmowych oraz kształtowania sytemu korzeniowego roślin uprawnych. Naukowiec mówił także o roli wapnia dla roślin. Frekwencja konferencji była bardzo dobra a stoisko informacyjne Stowarzyszenia cieszyło się dużym zainteresowaniem.

    kategorie:

  • 30.03.2014

    Filmy edukacyjne Stowarzyszenia dostępne na YouTube

    Uruchomiliśmy własny kanał na YouTube, gdzie sukcesywnie będziemy zamieszczać filmy edukacyjne dotyczące produktów wapienniczych i ich zastosowań w budownictwie, drogownictwie, rolnictwie, ochronie środowiska.